Revidirana EU Strategija održivog razvoja
Ovaj dio EU zakonodavstva o okolišu prikazuje zakonodavstvo koje je povezano sa Integriranom politikom proizvoda i Eko dizajnom proizvoda koji koriste energiju.
Integrirana politika proizvoda je dugoročna strategija o okolišu Europske komisije vezana za razvoj održivih proizvoda. Glavna tema u IPP-u je stimulirati životni ciklus koji je orijentiran prema razvoju proizvoda. Na neki način svi proizvodi uzrokuju uništavanje okoliša, bilo da je to zbog proizvodnje, korištenja ili odlaganja. Integrirana politika proizvoda (IPP) pokušava umanjiti sve navedeno i to na način da prouči sve faze životnog ciklusa proizvoda i poduzme akcije gdje će biti najučinkovitija. Životni ciklus proizvoda je obično dug i kompliciran. Pokriva sva područja od iscrpljivana prirodnih resursa, preko dizajna, proizvodnje, sklapanja, marketinga, distribucije, prodaje i uporabe do njihovog eventualnog odlaganja kao otpada. Istovremeno uključuje različite aktere kao što su dizajneri, industrija, ljudi zaduženi za marketing, trgovce na malo i potrošače. IPP pokušava stimulirati svaki dio tih pojedinih faza kako bi poboljšao njihovu izvedbu u okolišu.
IPP je vrlo složen i stoga su potrebne četiri Direktive koje su esencijalne za električne i elektroničke proizvode, a to su: Direktiva o električnom i elektroničkom otpadu - “WEEE”., Direktiva o označavanju energije, Direktiva o zabrani uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi - “RoHS” i Direktiva o eko dizajnu proizvoda koji koriste energiju - “EuP”. Prve dvije direktive (“WEEE” i RoHS) već smo prije prezentirali. U ovom dijelu EU zakonodavstva o okolišu dati ćemo vam više detalja vezanih za Direktivu koju smo zadnju naveli 2005/32/EC – „EuP”.
Direktiva 2005/32/EC o eko dizajnu proizvoda koji koriste energiju (EuP), kao što su električni i elektronički uređaji ili oprema za grijanje, jasnije nam pruža EU pravila za eko dizajn i osigurava da nejednakosti između nacionalnih propisa ne postaju prepreka za trgovinu unutar Europske Unije. Direktiva nas izravno ne upoznaje sa obvezujućim zahtjevima za posebne proizvode, ali definira uvjete i kriterije za uspostavu naknadnih provedbenih mjera, zahtjeva vezanih za karakteristike proizvoda koji su važni za okoliš i omogućava da se oni brzo i efikasno poboljšaju. Od proizvoda koji ispunjavaju zahtjeve koristi će imati i poslovanje i potrošači i to poboljšavanjem slobodnog kretanja robe kroz EU i poboljšavanjem kvalitete proizvoda i zaštite okoliša. Direktiva predstavlja novinu u EU politici proizvoda i uspostavlja mnoge inovativne elemente zajedno sa konkretnom primjenom načela paketa „bolje regulacije“